Sobota 25. ledna 2020 
Lid dubových lesů
90. skautský oddíl Modřany
Nikdo není přihlášen  

Úvod

Kontakt

Fotky

Výpravy

Fórum Projektor


Registrovat

PDA verze
 
RuFi
Cyklistická zastávka.
 Cyklistická zastávka.

Skauting je moderní organizace, která své členy vede k všestrannosti

Přestože skauting nedávno oslavil stovku svého trvání a většina lidí má povědomí o jeho existenci, někdy těžko konkuruje ostatním zájmovým aktivitám.

"Je to tím, že se mnohem hůř definuje to, proč je skauting pro děti užitečný a co získají. Nenaučí se tu mistrně ovládat hudební nástroj, ani z nich nevychováváme mistry světa v jakémkoli sportu, ale to neznamená, že nemáme co nabídnout," uvažoval o výhodách a nevýhodách jeden z vimperských skautských vedoucích Zdeněk Škopek.

Podle jeho slov je dnešní skauting moderní organizace, která své členy vede k všestrannosti, a to nejenom v oblasti znalostí a dovedností.

"Jde nám o to, aby děti získávaly povědomí o tom, že mají svůj život ve svých rukách a jen na nich bude záležet, jak se bude vyvíjet. Snažíme se je naučit spolupracovat v týmu a vytvářet vztahy mezi lidmi kolem sebe. Jak se to daří, dosvědčuje i to, že mezi dnešními dvacetiletými skauty najdete jen minimum těch, co nestudují nějakou vysokou školu, a díky tomu, že skauting je téměř po celém světě, není problém najít zázemí kdekoli na jejich cestách v zahraničí, což ukázalo i nedávné celosvětové setkání skautů v Anglii," pokračoval v úvahách Zdeněk Škopek přezdívaný Kulda.

Že je skauting i v Čechách poměrně známou a uznávanou organizací, se mohli mnozí přesvědčit při letošním (rok 2007) tzv. Šátkovém dni, kdy si skauti do škol i do práce vzali na civilní oblek skautský šátek. Lhostejno, zda šlo o školu, parlament či zasedání vlády.

Skaut je super, říkají děti počítačové generace

Počítače a mobily jsou nezbytnou součástí jejich života, poslouchají moderní hudbu, oblékají se podle posledních trendů, přesto se nestydí za to, že chodí do skautu. Děti i odrostlejší teenageři chodí do oddílu hlavně kvůli kamarádům, hrám a dobrodružství. A také třeba proto, že na rozdíl od sportovních či uměleckých kroužků si ve skautu mohou prostě jen hrát, bydlet v týpí, jezdit na raftu, slaňovat skály, prostřednictvím táborových her zažívat příběhy indiánů, pravěkých lovců, Řeků, pirátů, rytířů i hrdinů moderních fantasy příběhů. "Je to sranda, můžeme blbnout, a přitom se něco naučíme," řekla ČTK třináctiletá Andrea.

Zdroj:
   o Vypracováno z článku "Skauting je moderní organizace, která své členy vede k všestrannosti" Prachatického deníku.
   o Z článku "Co je to skauting" uvedeného na http://krizovatka.skaut.cz/

A na co se v našem oddíle můžete těšit?

Hrajeme společenské a stolní hry, ale i hry v přírodě, které nás nejen baví, ale i pracovně, duševně a morálně rozvíjejí. Rádi hrajeme volejball, floorball, vybíjenou a přehazovanou, lakros, softball, a v neposlední řadě i kopanou.

Občas se pokoušíme lézt po skalách (samozřejmě pod dozorem vyškolených odborníků), děláme výlety na kolech a zkoušíme naše dovednosti na lodích. Jezdíme do přírody do lesů, v zimě pak do chat a skautských základen. Každý rok navštěvujeme i blízké zahraničí.

Nejen sport však patří mezi základní dovednosti. Proto v dětech rozvíjíme pěvecké, hudební i herecké schopnosti. Zpíváme u táboráků, tradičně pořádáme v našem středisku soutěžní přehlídku pěveckých scének, a hrajeme vánoční představení pro rodiče.