Sobota 4. července 2020 
Lid dubových lesů
90. skautský oddíl Modřany
Nikdo není přihlášen  

Úvod

Kontakt

Fotky

Výpravy

Fórum Projektor


Registrovat

PDA verze
 
RuFi
Na křídle se sovětskou hvězdou - Slovensko
 Na křídle se sovětskou hvězdou - Slovensko

Skauting je moderní organizace, která své členy vede k všestrannosti

Přestože skauting nedávno oslavil stovku svého trvání a většina lidí má povědomí o jeho existenci, někdy těžko konkuruje ostatním zájmovým aktivitám.

"Je to tím, že se mnohem hůř definuje to, proč je skauting pro děti užitečný a co získají. Nenaučí se tu mistrně ovládat hudební nástroj, ani z nich nevychováváme mistry světa v jakémkoli sportu, ale to neznamená, že nemáme co nabídnout," uvažoval o výhodách a nevýhodách jeden z vimperských skautských vedoucích Zdeněk Škopek.

Podle jeho slov je dnešní skauting moderní organizace, která své členy vede k všestrannosti, a to nejenom v oblasti znalostí a dovedností.

"Jde nám o to, aby děti získávaly povědomí o tom, že mají svůj život ve svých rukách a jen na nich bude záležet, jak se bude vyvíjet. Snažíme se je naučit spolupracovat v týmu a vytvářet vztahy mezi lidmi kolem sebe. Jak se to daří, dosvědčuje i to, že mezi dnešními dvacetiletými skauty najdete jen minimum těch, co nestudují nějakou vysokou školu, a díky tomu, že skauting je téměř po celém světě, není problém najít zázemí kdekoli na jejich cestách v zahraničí, což ukázalo i nedávné celosvětové setkání skautů v Anglii," pokračoval v úvahách Zdeněk Škopek přezdívaný Kulda.

Že je skauting i v Čechách poměrně známou a uznávanou organizací, se mohli mnozí přesvědčit při letošním (rok 2007) tzv. Šátkovém dni, kdy si skauti do škol i do práce vzali na civilní oblek skautský šátek. Lhostejno, zda šlo o školu, parlament či zasedání vlády.

Skaut je super, říkají děti počítačové generace

Počítače a mobily jsou nezbytnou součástí jejich života, poslouchají moderní hudbu, oblékají se podle posledních trendů, přesto se nestydí za to, že chodí do skautu. Děti i odrostlejší teenageři chodí do oddílu hlavně kvůli kamarádům, hrám a dobrodružství. A také třeba proto, že na rozdíl od sportovních či uměleckých kroužků si ve skautu mohou prostě jen hrát, bydlet v týpí, jezdit na raftu, slaňovat skály, prostřednictvím táborových her zažívat příběhy indiánů, pravěkých lovců, Řeků, pirátů, rytířů i hrdinů moderních fantasy příběhů. "Je to sranda, můžeme blbnout, a přitom se něco naučíme," řekla ČTK třináctiletá Andrea.

Zdroj:
   o Vypracováno z článku "Skauting je moderní organizace, která své členy vede k všestrannosti" Prachatického deníku.
   o Z článku "Co je to skauting" uvedeného na http://krizovatka.skaut.cz/

A na co se v našem oddíle můžete těšit?

Hrajeme společenské a stolní hry, ale i hry v přírodě, které nás nejen baví, ale i pracovně, duševně a morálně rozvíjejí. Rádi hrajeme volejball, floorball, vybíjenou a přehazovanou, lakros, softball, a v neposlední řadě i kopanou.

Občas se pokoušíme lézt po skalách (samozřejmě pod dozorem vyškolených odborníků), děláme výlety na kolech a zkoušíme naše dovednosti na lodích. Jezdíme do přírody do lesů, v zimě pak do chat a skautských základen. Každý rok navštěvujeme i blízké zahraničí.

Nejen sport však patří mezi základní dovednosti. Proto v dětech rozvíjíme pěvecké, hudební i herecké schopnosti. Zpíváme u táboráků, tradičně pořádáme v našem středisku soutěžní přehlídku pěveckých scének, a hrajeme vánoční představení pro rodiče.